Bóle kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego

Najczęstszą przyczyną bólu w odcinku lędźwiowo-krzyżowym są zmiany zwyrodnieniowe w aparacie kostno-więzadłowym i krążkach międzykręgowych.
Na początku dolegliwości pojawia się nawracający ból, odczuwany zazwyczaj po wysiłku fizycznym lub po pochylaniu, następnie przechodzi w ból okresowy połączony z usztywnieniem kręgosłupa i przykurczem mięśni.
Często w uporczywym bólu kręgosłupa dochodzi do ucisku na korzenie nerwowe wchodzące w skład nerwu kulszowego.
Może wtedy dojść do niedowładu mięśni kończyn, a także zaburzenia czucia powierzchownego.

Zmiany zwyrodnieniowe mogą dotyczyć:

  • krążków międzykręgowych

  • trzonów

  • stawów międzykręgowych

  • wyrostków kolczystych

  • stawów krzyżowo – biodrowych

Masaż przy lordozie
Masaż w patologicznej lordozie szyjnej lub lędźwiowej ma za zadanie zniesienie przykurczy mięśni przykręgosłupowych, które powodują dolegliwości bólowe, spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi. Środki przeciwbólowe i odpoczynek  często nie są wystarczające w walce z tą dolegliwością. Masaż leczniczy w przypadku nadmiernej lordozy, nabytej bądź wrodzonej, jest bardzo skuteczną formą leczenia, gdyż patologia zaburzonej siły mięśni ogranicza aparat ruchu i powoduje dysfunkcje organów wewnętrznych.

Masaż przy kifozie
Jedną z patologicznych krzywizn kręgosłupa jest kifoza. Zniekształcony kręgosłup w odcinku piersiowym (czyli tzw. garb) utrudnia proces wymiany gazowej w płucach i objawia się ograniczeniem ruchów klatki piersiowej i bólem pleców. Kifoza szyjna objawia się silnym bólem, karku, głowy, rąk i może powodować wiele problemów zdrowotnych. Masaż w przypadku kifozy polega na rozluźnieniu mięśni, tkanek, który ma działanie fizjoterapeutyczne i daje możliwość zatrzymania progresji kifozy.

Masaż przy skoliozie
Przy skoliozie dochodzi do bocznego zniekształcenia kręgosłupa i tułowia, przez co zostaje zaburzona prawidłowa postawa. Masaż w przypadku skoliozy ma za zadanie rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni, zazwyczaj po jednej stronie kręgosłupa. Masaż w przypadku skoliozy jest istotnym elementem leczenia, lecz główną rolę ogrywają ćwiczenia rehabilitacyjne, polegające na stabilizacji kręgosłupa i miednicy.

Chcesz pozbyć się bólu pleców, kręgosłupa, rwy kulszowej?
Pomożemy Ci!
Skontaktuj się z nami lub wypełnij formularz,
a my skontaktujemy się z Tobą.

Zamów masaż

    2021-03-26T16:43:57+00:00