Dlaczego cierpimy na bezsenność i mamy kłopoty z zasypianiem?
Zapotrzebowanie każdego człowieka na sen jest inne, a więc trudno określić, ile potrzebujemy czasu na sen, abyśmy po przebudzeniu czuli się wypoczęci. Wiemy, że zapotrzebowanie na sen zmienia się z wiekiem i zależy od stanu zdrowia. Jeżeli sen jest bardziej efektywny, to zapotrzebowanie jest mniejsze. Niewystarczający, zbyt krótki sen powoduje w ciągu dnia kłopoty z koncentracją, źle wpływa na umysł, emocje i harmonię całego ciała. Zaczynamy być podatni na infekcje, choroby i czujemy się rozbici emocjonalnie. Jesteśmy ciągle zmęczeni, albo szybko się męczymy. Często nie opuszcza nas uczucie ociężałości. Stres jest dodatkowym elementem destrukcyjnym, który w ciągu dnia powoduje napięcia mięśni, skurcze przewodu pokarmowego, wzrost ciśnienia i wiele różnego rodzaju zmian, które pogarszają stan fizyczny i psychiczny. Większość problemów wynikających z samym zasypianiem to wynik często nadmiernej aktywności w ciągu dnia.
.
Z punktu widzenia medycyny Wschodu – energetycznej – jest szereg kanałów zwanych meridianami w ludzkim ciele, w których przepływa energia. Struktura tych kanałów jest skomplikowana, a ich funkcje wielorakie. Oprócz kanałów istnieje 7 czakr głównych, które w organizmie odgrywają rolę nadajników i odbiorników energetycznych, kontrolując przepływ energii. Każda z tych czakr jest nośnikiem wibracji, który reaguje na zmianę stanu naszego ciała. Czakry te posiadają zdolność samooczyszczania. Czasem dochodzi jednak do ich zablokowania, a wtedy dysharmonizuje się system meridianowy i nasze ciało zaczyna chorować. Oprócz czakr głównych istnieje wiele innych, które odpowiadają poszczególnym narządom i splotom nerwowym.
Dodatkowe czynniki zewnętrzne, które mogą mieć wpływ na bezsenność:
Oświetlenie, przy którym pracujemy w biurach, to często świetlówki, które promieniują nam prosto w głowę, powodując często niezidentyfikowany uporczywy, tępy ból głowy, który przechodzi w migrenowy, ograniczając zakres ruchu i uniemożliwiając nam wykonywanie pracy.
Hałas, z którym coraz częściej się spotykamy w miejscach pracy, w biurach, pracując w tzw. open space – pomieszczenia mieszczące kilkadziesiąt pracowników oddzielonych małymi boksami. W takich warunkach trudno się skoncentrować. Zamiast spożytkować energię, koncentrując się na pracy, tracimy ją na próbach wyłączenia się z intensywnych negatywnych bodźców zewnętrznych.
Siedzący tryb życia – większość dnia spędzamy w pracy za biurkiem. Niewygodny twardy fotel i rzadko wykonywana zmiana pozycji powodują bolesny przykurcz mięśni karku, pleców, ból pośladków. Nogi stają się ociężałe, stopy stają się wieczorem zimne.
To kilka z wielu czynników, które mogą powodować kłopoty z zasypianiem i wpływają na jakość snu i na funkcjonowanie naszego organizmu.
A przecież jutro mamy znowu iść do pracy! Jeżeli nie jesteśmy uwrażliwieni na sygnały, które przekazuje nam nasze ciało, albo nie słyszymy ich, to potem proces leczenia może trwać bardzo długo. Nie powinniśmy bagatelizować tych sygnałów, przecież nasze zdrowie powinno być na pierwszym miejscu.
Co możemy zrobić?
Problem bezsenności jest problemem złożonym i nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jak sobie z nim poradzić. Powinniśmy przeanalizować swój tryb życia. Zastanowić się, które z czynników mogą negatywnie wpływać na nas. Każdy przypadek jest inny, choć może być podobny i dlatego należy rozpatrywać go indywidualnie. Pomocny może być wieczorny spacer, jazda na rowerze, każda aktywność, która także spowoduje wzrost produkcji endorfin (substancji poprawiającej nastrój), wyciszy emocje, zrelaksuje ciało i pozwoli zapomnieć choć na chwilę o troskach dnia codziennego. Gdybyśmy mieli przynajmniej pół godziny tylko dla siebie na wyciszenie, to żyłoby nam się znacznie lepiej!
Możemy również udać się do masażysty, refleksologa który:
poprawi krążenie w nogach i stopach
zniesie napięcie mięśniowo-nerwowe (głowa, kark, plecy, pośladki)
pomoże przy leczeniu stresu i stanów depresji
wyciszy i da uczucie wewnętrznego spokoju
Już wiesz, że dobry niczym nie zakłócony sen ma ogromne znaczenie, aby prawidłowo rozpocząć kolejny dzień Twojego życia. Aby to się w pełni udało poddaj się wieczornej relaksacji i odprężeniu. Możesz w nim trwać tak długo jak zechcesz, tak długo jak potrzebuje tego Twoje ciało i umysł. Znajdź kilkanaście minut na relaks po położeniu się do łóżka.