Nawyki

Nawyki

Fundamentem naszego ciała jest kręgosłup. Jego stan wpływa na funkcjonowanie organów wewnętrznych. Każdy segment kręgosłupa jest połączony poprzez nerwy, naczynia krwionośne z poszczególnym organem naszego ciała. Dysfunkcja jakiegoś odcinka kręgosłupa ma swoje odzwierciedlenie w organie.
.

Ćwiczenia dla Seniora Warszawa Praga Południe

.

Poprzez nieprawidłowe nawyki związane z siedzeniem lub staniem, niewynikające z wad postawy czy urazów, wpływamy niekorzystnie na nasz kręgosłup. Na przykład ból w stawach biodrowych i kolanowych często spowodowany jest tzw. przeprostem, czyli nadmiernym prostowaniem stawów, do czego dochodzi głównie w pozycji stojącej. Przy przeproście stawów kolanowych odciążamy mięśnie ud, ale obciążamy nadmiernie stawy. Natomiast przy przeproście stawów biodrowych odciążamy mięśnie brzucha i mięsnie przykręgosłupowe, obciążając jednocześnie odcinek
krzyżowo-lędźwiowy i powodując w konsekwencji jego zablokowanie. Starajmy się unikać nieprawidłowego stania. Próbujmy więcej chodzić, mniej stać lub siedzieć, ponieważ podczas chodzenia pracują mięśnie i dostarczamy więcej energii płucom i sercu.
.

Istnieje specyficzna technika chodzenia polegająca na wykonywaniu świadomie subtelnego ruchu spiralnego kręgosłupa przy rozluźnionych barkach i kończynach górnych, które zachowują się jak wahadła. Stosujemy również tę technikę przy wchodzeniu po schodach, zwracając uwagę na stawianie całych stóp na stopniach. Wolne ręce ułatwią nam zrozumienie tej techniki i poczucia ruchu, chociażby na początku nauki.
W marszu z kijkami – nordic walking – również zachowany jest ruch spiralny kręgosłupa, z tą tylko różnicą, że mięśnie rąk pracują. Powyższy tekst nie jest instrukcją tylko krótką informacją, że „zdrowa aktywność fizyczna” np. szybki marsz może nas przybliżyć do lepszego funkcjonowania i tym samym do zdrowia.

.

 

 

 

 

Ćwiczenia dla Seniora Warszawa Praga Południe

Masaż Leczniczy Kręgosłupa  – dowiedz się więcej »          Masaż Relaksacyjny – dowiedz się więcej »          powrót do strony głównej »